Hoppa till innehåll

Medverkande i kampanjen

En bred skara av idrottsförbund, föreningar, medborgarorganisationer och andra aktörer står bakom Krossa inte idrotten -kampanjen. Kom med och stöd kampanjen genom att fylla i denna anmälningsblankett!

Aktörer som stöder kampanjen:

  • Helsingin kaupunki
  • Helsingin Sanomat
  • Ihmisoikeuskeskus
  • Olympiakomitea
  • Paralympiakomitea
  • Suomen urheilun eettinen keskus SUEK
  • Suomen Valmentajat
  • Tasa-arvovaltuutettu
  • Urheilumuseo
  • Yhdenvertaisuusvaltuutettu

Idrottsorganisationer som stöder kampanjen:

  • Barn och unga på samma linje -projekt
  • Finlands Svenska Idrott
  • F-Liiga
  • Etelä-Suomen Liikunta ja Urheilu ESLU
  • H.O.T.
  • Jalkapallon Pelaajayhdistys
  • Kansallinen Liiga
  • Opiskelijoiden Liikuntaliitto
  • Pro Wrestling
  • Soveltava Liikunta SoveLi
  • Sukeltajaliitto
  • Suomen Agilityliitto
  • Suomen Aikidoliitto
  • Suomen Aikuisurheiluliitto
  • Suomen Amerikkalaisen Jalkapallon Liitto
  • Suomen Ampumahiihtoliitto
  • Suomen Breikkiliitto
  • Suomen Cheerleadingliitto
  • Suomen Dartsliitto
  • Suomen Frisbeegolfliitto
  • Suomen Golfliitto
  • Suomen Hockeyliitto
  • Suomen Jääkiekkoilijat SJRY
  • Suomen Jääkiekkoliitto
  • Suomen Jääpalloliitto
  • Suomen Karateliitto
  • Suomen Kaukalopalloliitto
  • Suomen Koripalloliitto
  • Suomen Kuurojen Urheiluliitto
  • Suomen Käsipalloliitto
  • Suomen Lentopalloliitto
  • Suomen Lumilautaliitto
  • Suomen Monikulttuurinen Liikuntaliitto FIMU
  • Suomen Moottoriliitto
  • Suomen Muaythai-liitto
  • Suomen Nyrkkeilyliitto
  • Suomen Palloliitto
  • Suomen Pesäpalloliitto
  • Suomen Potkunyrkkeilyliitto
  • Suomen Pöytätennisliitto
  • Suomen Ratsastajainliitto
  • Suomen Ringetteliitto ry
  • Suomen Rullalautaliitto
  • Suomen Salibandyliitto
  • Suomen Savate
  • Suomen Taekwondoliitto
  • Suomen Taitoluisteluliitto
  • Suomen Tanssiurheiluliitto
  • Suomen Tennisliitto
  • Suomen Työväen Urheiluliitto
  • Suomen Uimaliitto
  • Suomen Urheiluliitto
  • Suomen Valmentajat
  • Suomen Voimisteluliitto
  • Veikkausliiga

Medborgarorganisationer som stöder kampanjen:

  • A-klinikkasäätiö
  • Familia
  • Helsingin NMKY
  • Invalidiliitto
  • Kehitysvammaisten Tukiliitto
  • Kehitysvammaliitto
  • Kulttuuriperintökasvatuksen seura
  • Kuuloliitto
  • Kuurojen Liitto
  • Lastensuojelun Keskusliitto ja Lapsen oikeuksien viestinnän yhteistyöverkosto
  • Lasten ja nuorten keskus
  • Mahdollisuus lapselle
  • Mannerheimin lastensuojeluliitto
  • MIELI Suomen Mielenterveys
  • Monaliiku
  • Moniheli
  • Monika-Naiset liitto
  • Mäntsälän Seta
  • Naisjärjestöjen Keskusliitto
  • Naisten Linja Suomessa
  • Pelastakaa Lapset
  • Rikosuhripäivystys (RIKU)
  • Rohki Hyä Sirkus
  • Ruskeat Tytöt
  • Seta
  • Solidaarisuus
  • Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK
  • Suomen NMKY:n/YMCA:n Urheiluliitto ja Suomen YMCA:n liitto
  • Suomen Opiskelija-Allianssi – OSKU
  • Suomen Pakolaisapu
  • Suomen Setlementtiliitto
  • Suomen YK-liitto
  • Trans
  • Transfeminiinit – Transfeminina
  • Translasten ja -nuorten perheet
  • Trasek
  • Turvapaikanhakijoiden tuki
  • Vammaisten ihmisoikeusjärjestö Kynnys
  • Väestöliitto
  • Yhteiset Lapsemme

Idrottsföreningar som stöder kampanjen:

  • AC Oulu
  • Ahmat
  • Aurajoen Uinti
  • AWS Taitouinti
  • BC Nokia
  • Beat Basket Järvenpää
  • Budoseura Ippon
  • Chanbara Pori
  • Diakonissalaitoksen Pallo Miehet
  • Diskos Jyväskylä
  • Espoon Palloseuran Jalkapallo
  • Etelä-Espoon Pallo
  • Etelä-Vantaan Urheilijat
  • FC Futura juniorit
  • FC Honka
  • FC KTP
  • FoPS Juniorit
  • FT Cheer Vantaa
  • FC KTP
  • FoPS Juniorit
  • FT Cheer Vantaa
  • Funky Cheer Team Espoo
  • Funky Team
  • Haukiputaan Heitto
  • HC TPS Turku
  • Heldance
  • Helride Collective
  • Helsingfors Skridskoklubb
  • Helsingin Jalkapalloklubi
  • Helsingin Luistelijat
  • Helsingin Taitoluisteluakatemia
  • Helsingin Taitoluisteluklubi
  • Helsingin Woima
  • Helsingin yliopiston Taekwon-Do
  • Helsinki Roosters
  • Helsinki Seagulls
  • HoNsU Juniorit
  • Hunters Juniors
  • Hyvinkää Falcons
  • Hyvinkään Ponteva
  • Hämeen ratsastajat
  • Hämeenlinnan Skate
  • Hämeenlinnan Uimaseura
  • IF Gnistan
  • Iisalmen Uimarit
  • Ilves jalkapallojaosto
  • Iskmo-Jungsund BK
  • Jaguars Spirit Athletes
  • JJK Jyväskylä
  • Joensuun Uimaseura
  • Jyväskylä Basketball Academy
  • Jyväskylä Jaguars
  • Jyväskylän Pallokerho
  • Järvenpään Uintiklubi
  • Kaarinan Taitoluistelijat
  • Kakskerran Kakstuumaiset
  • KalPa Hockey Oy
  • KampSport-fighters Taekwondo
  • Kampuksen Dynamo
  • Kanta-Hämeen Ratsastajat
  • Keravan Uimarit
  • Keski-Suomi Darts
  • KeuPa HT
  • Kiipeilyurheilijat
  • Kizunanokai
  • Kokkolan Taitoluistelijat
  • Koovee
  • Korson Palloseura
  • Kotka Skate
  • Kotkan Harraste
  • KTP-Basket
  • Kuivasjärven Aura
  • Kuopion Reipas
  • Kuopion Rullalautailijat
  • Kuopion Taitoluistelijat
  • Kuopion Uimaseura
  • Kuuvuoren Laaki
  • Lahden Taitoluistelijat
  • Lahden Uimaseura
  • Lahti Basketball Juniorit
  • Larun Pesis
  • LASB
  • LePy
  • Lieto-Koris
  • Linnanmäen sirkuskoulu
  • Lohjan Taitoluistelijat
  • Loimaan Leisku yleisurheilu
  • Lounais-Espoon ratsastajat
  • Loviisan Rullalautailijat
  • Milky City Farmers
  • Munkkiniemen Kisapojat
  • Naisten cheerleadingin maajoukkue
  • NaKu /naisten kuntokiekko Hki
  • Nivalan Saukot
  • ORRY Oulun Rullalautailijat
  • Oulun Pyrintö
  • Oulun Uinti
  • Oulunsalon Pallo
  • Oy HIFK-Hockey Ab
  • Pallokerho-35
  • Piikkiön Kehitys
  • Pilkanmaan Pilke
  • Pirkanmaan Kaarikoirat
  • Pirkkala Spartans
  • PK-35 Naiset
  • Pori Bears
  • Porin Palloilijat
  • Porin Ässät
  • Porvoon Mailapeliseura PompS
  • PuHu Juniorit
  • Puijon Pesis
  • Puna-Mustat
  • Päijät-Häme Panthers
  • Rauman skeittarit
  • REDS Helsinki
  • Riihimäen Taitoluistelijat
  • Riihimäen Uimaseura
  • Rovaniemen Rullalautailijat
  • RUJO Rullalautailijat Joensuusta
  • Salon Uimarit
  • Salon Vilpas Koripallo
  • Seinäjoki LWRS
  • Simmis Wanda
  • Sipoo Bulldogs
  • Sipoon Wolf, Sibbo Wolf
  • Spirit Shakin’ Cheerleaders
  • Swimming Jyväskylä
  • Taekwondourheilijat 2011
  • Takado
  • Tampere United
  • Tampereen Aikidoseura Nozomi
  • Tampereen Pallo-Veikot
  • Tampereen Peli-Toverit
  • Tampereen Pyrintö Naiset
  • Tampereen Tennisseura
  • Tapanilan Erä Voimistelujaosto
  • TaTU
  • Tavastia / FC Mojo
  • ToPo Juniorit
  • Tornion Pallo -47
  • Touhun Pojat Lauttasaari
  • TPS Jalkapallo
  • TPS Juniorijalkapallo
  • TPS Juniorijääkiekko
  • TPS Keilaajat
  • TPS Salibandy
  • Tukijudo (Shirokawa ry:n sovelletun judon ryhmä)
  • Turun Jyry
  • Turun NMKY
  • Turun Palloseura
  • Turun Riennon Koripallo
  • Turun Ringette
  • Turun rullalautailijat
  • Turun Urheiluliitto
  • Turunseudun kenttäurheilijat
  • Tuusulan Luistelijat
  • Uinti Tampere
  • Uintiklubi Turku
  • Union Plaani
  • Uudenmaan Salibandyerotuomarikerho
  • Vaasa Skate
  • Vaasan Palloseuran Juniorit
  • Vakka-Suomen Taitoluistelijat
  • Vanders
  • Vantaa Diving
  • Vantaan Miehet
  • Varkauden Tarmo
  • Varsinais-Suomen Amerikkalainen Jalkapallo
  • VG-62
  • Viikin urheiluseura
  • Wasa 3 Roots
  • West Coast Vikings Ry / Wasa Royals
  • Äänekosken Huima / WU19
Upp